z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnakoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Małopolskie swietlice 2024Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Ośrodek Edukacyjny GPN


Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego – multimedialna skarbnica wiedzy przyrodniczej

Pięknym zabytkiem staropolskiej architektury – z łamanym dachem, „wolimi oczami” okienek na poddaszu, wejściem ujętym w pion białych kolumn, wysokim przyziemiem z piaskowcowego ciosu - jest oficyna dworska. Znajduje się ona na terenie parku dworskiego hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej, będącego w zarządzie Gorczańskiego Parku Narodowego. To tutaj – dzięki prawie 2-milionowemu dofinansowaniu z funduszy europejskich - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020 - powstał Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego.

Adaptacja zabytkowego obiektu na cele edukacyjne trwała prawie trzy lata i przyniosła imponujący efekt. Na parterze powstały: sale konferencyjna i warsztatowa; punkt informacji turystycznej oraz biblioteka z czytelnią, oferująca bogaty księgozbiór z pokaźnym zasobem przyrodniczych wydawnictw. Wszystkie pomieszczenia są wyposażone w multimedialny sprzęt. Będą z tego korzystać mieszkańcy gorczańskich miejscowości oraz turyści, chętni do uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych, warsztatach i wykładach. Uzupełnieniem wiedzy o Gorczańskim Parku Narodowym mogą być powstałe w ramach projektu filmy: 40-minutowa opowieść ukazująca bogactwo gorczańskiej przyrody oraz trzy krótkie filmy poruszające problemy ochrony górnoreglowych borów świerkowych, dużych drapieżników oraz roli martwych drzew w lesie.

Zaadaptowana na przyrodniczą ekspozycję piwnica oficyny to fantastyczne miejsce spotkania z fenomenem gorczańskiej przyrody. Kolejne aranżacje zapraszają do wędrówki, która rozpoczyna się w dolinie górskiego potoku i prowadzi przez buczynę karpacką, górnoreglowy bór świerkowy aż na polanę reglową pod Turbaczem. Dioramy pokazują najwspanialsze okazy gorczańskiej fauny i flory, a szczególną uwagę poświęcono ssakom drapieżnym. Stanowiska interaktywne, ścieżki dźwiękowe, aplikacje multimedialne, filmy, szerokie panoramy – pozwalają kontakt z gorczańską przyrodą przeżywać i chłonąć wszystkimi zmysłami. Można tu zobaczyć i usłyszeć, co dzieje się w sercu lasu, pod ziemią, w powietrzu, w wodzie, nawet pod korą i we wnętrzu martwego pnia. Bacówkowa aranżacja ukazuje kulturę pasterską gorczańskich hal i odkrywa tajniki wyrobu oscypków.

Szansa poznania i zachwycenia się osobliwością Gorców, jaką dają Ośrodek Edukacyjny i jego ekspozycja przyrodnicza, dostępna jest także dla osób z różnymi dysfunkcjami, m.in. dla niewidomych i niedowidzących.

Realizacja projektu pod tytułem „Adaptacja zabytkowego obiektu architektonicznego na Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego wraz z zagospodarowaniem edukacyjnym parku dworskiego w Porębie Wielkiej” pozwoliła jednocześnie na uzupełnienie w parku dworskim systemu ścieżek spacerowych, stworzenie zielonego bindaża i platformy widokowej. Czyni to parkowy teren zarazem ciekawostką turystyczną, atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji, jak też doskonałym zapleczem do prowadzenia edukacji w terenie.

Anna Szopińska

 

Gorczański Park Narodowy zaprasza na ekspozycję przyrodniczą

- w miesiącach listopad - kwiecień

od wtorku do piątku, z wyjątkiem dni świątecznych

w godz. 10:00 - 15:00 (ostatnie wejście o godz. 14:00)

- w miesiącach maj - październik

od wtorku do niedzieli, z wyjątkiem dni świątecznych

w godz. 10:00 - 16:00 (ostatnie wejście o godz. 15:00)

 

W okresie epidemii ekspozycję można zwiedzać tylko indywidualnie, z audioprzewodnikiem.  Zwiedzający przebywa na ekspozycji we własnej maseczce, przed wejściem obowiązkowo dezynfekuje ręce płynem, który znajduje się w recepcji.

Zwiedzanie ekspozycji zajmuje ok. 1 godziny.

Obowiązuje limit wejść, tj. 15 osób, po 3 osoby w każdej z sal, wyjątkiem jest zwiedzanie w grupie rodzinnej. W związku z powyższym zwiedzający muszą brać pod uwagę konieczność oczekiwania na wejście.

W godz. 13.00-13.30 - przerwa techniczna na dezynfekcję audioprzewodników i elementów dotykowych wystawy.

Wejście na ekspozycję jest płatne:

Bilet normalny – 8 zł

Bilet ulgowy     – 4 zł

Opłat za wstęp nie pobiera się od dzieci poniżej 5 roku życia.

Do biletu ulgowego uprawnieni są:

- uczniowie i studenci

- emeryci i renciści

- żołnierze służby czynnej

- osoby niepełnosprawne

- członkowie rodziny wielodzietnej w rozumieniu ustawy z 5.12.2014 r. o Karcie Dużej Rodziny

(Dz.U. z 2014 r. poz. 1863) posiadający ważną Kartę Dużej Rodziny.

 

Szczegółowa oferta edukacyjna GPN znajduje się na stronie internetowej: www.gorcepn.pl oraz w "Informatorze dla nauczycieli i organizatorów wycieczek edukacyjnych", który jest dostępny w Ośrodku Edukacyjnym GPN.

 

Adres: Ośrodek Edukacyjny Gorczańskiego Parku Narodowego

Poręba Wielka 4

34-735 Niedźwiedź, tel. 18 33 17 944