z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Kasina Wielka


Dzięki malowniczemu położeniu i dogodnemu, leczniczemu klimatowi wieś Kasina Wielka stała się miejscowością często odwiedzaną przez turystów z kraju jak i z zagranicy. Ale nie tylko to przyciąga odwiedzających. Dużą atrakcją jest: drewniany zabytkowy kościół (położony na Szlaku Architektury Drewnianej), który ukończono i poświęcono w 1624r,z okresu I Wojny Światowej cmentarz żołnierzy austriackich usytuowany obok najwyżej położonej w Polsce (570 m n.p.m.) stacji kolejowej z XIX w (dawna linia kolejowa Chabówka - Lwów). Malowniczo położona miejscowość oraz piękne plenery przyciągają wielu znanych reżyserów, miedzy innymi: Stevena Spilberga, który na stacji PKP i w kamieniołomie kręcił ujęcia do oskarowego filmu "Lista Schindlera" oraz Andrzeja Wajdę - zdjęcia do filmu "Katyń". Turysta przyjeżdżający do Kasiny Wielkiej w celach bytowych może skorzystać z pensjonatu "Jaśmin", z Ośrodka Młodzieżowo - Rekolekcyjnego na Śnieżnicy a także licznych gospodarstw agroturystycznych i kwater prywatnych. Zimą jak i latem nie zabraknie atrakcji dla lubiących aktywnie spędzać czas. Latem można uprawiać sporty rowerowe, wycieczki piesze w góry podziwiając piękno naszej przyrody. Zimą bardzo dużym powodzeniem cieszy się jedna z najdłuższych tras narciarskich w Polsce (wyciąg narciarski na Śnieżnicy) jak i organizowane przez górali kuligi z zaprzęgami konnymi. W Kasinie Wielkiej działa zespół regionalny "Kasinianie -Zagórzanie", który reprezentuje folklor górali zagórzańskich. Dla turystów organizuje on ogniska regionalne oraz posiady zagórzańskie. Głębokie korzenie ma założona 1933r orkiestra dęta która uświetnia imprezy kulturalne i uroczystości (obecną jej siedzibą jest budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, członkowie orkiestry zbierają się na cotygodniowych próbach niedzielnych a wtedy lubiący skoczne utwory mogą podziwiać ich umiejętności). Działa tu wielu twórców ludowych oraz znajduje się prywatna galeria absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Pana Stanisława Dobrowolskiego. Należałoby się pochwalić faktem, iż z Kasiny Wielkiej wywodzi się czterech słynnych olimpijczyków: bracia Jan i Wiesław Ziemianin oraz Halina Nowak i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Turynie - Justyna Kowalczyk. Nasza młodzież posiada uzdolnienia sportowe które rozwija w Klubie Sportowym "Śnieżnica".

 

 

 

Turysta znajdzie tu całodobową opiekę lekarską w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. W Kasinie Wielkiej działa obecnie Dom Pomocy Społecznej, typ domu: dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Ponadto gościnna ludność, malownicze położenie i dogodne połączenie z Rabką, Zakopanem, Nowym Sączem, Szczawnicą i Krakowem zwiększają atrakcyjność wioski. Położenie"Cassina, que fluit de Snezna" - to pierwsze słowa na temat Kasiny Wielkiej, które możemy spotkać szperając w dokumentach z czasów Bolesława Śmiałego. Tak według oficjalnych zapisków z 1254 roku rozpoczyna się historia malowniczej miejscowości letniskowej rozproszonej na obszarze górnej części doliny potoku Kasinka, prawobrzeżnego dopływu Raby, należącej do Beskidu Wyspowego. Otaczają ją cztery wzniesienia: najwyższe Ćwilin (1070m) , Śnieżnica (1006m), Lubogoszcz (967m) i najmniejszy Dzielec (648m).

 

 

 

 

Historia

Wnętrze zabytkowego kościoła w Kasinie WielkiejKasina Wielka powstała wraz z rozwojem posiadłości Cystersów ze Szczyrzyca, którzy otrzymali duże darowizny ziem na Podhalu od wojewody krakowskiego Teodora Gryfity. Sprzyjało to osadniczej działalności zakonu na szerokim terenie. Za czasów Ludwika Węgierskiego Cystersi utracili Kasinę Wielką, Mszanę Dolną i wiele innych miejscowości, które zostały włączone do "królewszczyzny". Jednakże już Władysław Jagiełło sprzedał Kasinę Zygmuntowi z Cichawy, który następnie w 1398r. Odsprzedał ją Andrzejowi z Korabowic, właścicielowi ze Skrzydlnej. Umowa kupna-sprzedaży nie została jednak dotrzymana i w pięć lat później wieś nabywa wojewoda łęczycki Jan Ligięza. W 1489r. Panem Kasiny zostaje Adam Niewiarowski i przez prawie sto lat jego ród zarządza posiadłością. W 1597r. Przecław Niewiarowski, kawaler maltański darował wieś Dominikanom z Krakowa, którzy byli jej właścicielami przez ponad 200 lat. Niestety wsławili się okrucieństwem w stosunku do chłopów, zmuszając ich do ryzykowania życiem i ucieczki za granicę a także spaleniem na stosie dwóch kobiet posądzonych o czarną magię. Dopiero w 1804r. Na licytacji we Lwowie wieś została sprzedana hrabiemu Wodzickiemu, właścicielowi Poręby Wielkiej. W kolejnych latach wieś często zmieniała właścicieli, aż do lat trzydziestych XX wieku, kiedy to jej właścicielami stali się mieszkańcy.