Dzięki malowniczemu położeniu i dogodnemu, leczniczemu klimatowi wieś Kasina Wielka stała się miejscowością często odwiedzaną przez turystów z kraju jak i z zagranicy. Ale nie tylko to przyciąga odwiedzających. Dużą atrakcją jest: drewniany zabytkowy kościół (położony na Szlaku Architektury Drewnianej), który ukończono i poświęcono w 1624r,z okresu I Wojny Światowej cmentarz żołnierzy austriackich usytuowany obok najwyżej położonej w Polsce (570 m n.p.m.) stacji kolejowej z XIX w (dawna linia kolejowa Chabówka - Lwów). Malowniczo położona miejscowość oraz piękne plenery przyciągają wielu znanych reżyserów, miedzy innymi: Stevena Spilberga, który na stacji PKP i w kamieniołomie kręcił ujęcia do oskarowego filmu "Lista Schindlera" oraz Andrzeja Wajdę - zdjęcia do filmu "Katyń". Turysta przyjeżdżający do Kasiny Wielkiej w celach bytowych może skorzystać z pensjonatu "Jaśmin", z Ośrodka Młodzieżowo - Rekolekcyjnego na Śnieżnicy a także licznych gospodarstw agroturystycznych i kwater prywatnych. Zimą jak i latem nie zabraknie atrakcji dla lubiących aktywnie spędzać czas. Latem można uprawiać sporty rowerowe, wycieczki piesze w góry podziwiając piękno naszej przyrody. Zimą bardzo dużym powodzeniem cieszy się jedna z najdłuższych tras narciarskich w Polsce (wyciąg narciarski na Śnieżnicy) jak i organizowane przez górali kuligi z zaprzęgami konnymi. W Kasinie Wielkiej działa zespół regionalny "Kasinianie -Zagórzanie", który reprezentuje folklor górali zagórzańskich. Dla turystów organizuje on ogniska regionalne oraz posiady zagórzańskie. Głębokie korzenie ma założona 1933r orkiestra dęta która uświetnia imprezy kulturalne i uroczystości (obecną jej siedzibą jest budynek Ochotniczej Straży Pożarnej, członkowie orkiestry zbierają się na cotygodniowych próbach niedzielnych a wtedy lubiący skoczne utwory mogą podziwiać ich umiejętności). Działa tu wielu twórców ludowych oraz znajduje się prywatna galeria absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie Pana Stanisława Dobrowolskiego. Należałoby się pochwalić faktem, iż z Kasiny Wielkiej wywodzi się czterech słynnych olimpijczyków: bracia Jan i Wiesław Ziemianin oraz Halina Nowak i brązowa medalistka Igrzysk Olimpijskich w Turynie - Justyna Kowalczyk. Nasza młodzież posiada uzdolnienia sportowe które rozwija w Klubie Sportowym "Śnieżnica".
Turysta znajdzie tu całodobową opiekę lekarską w Niepublicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej. W Kasinie Wielkiej działa obecnie Dom Pomocy Społecznej, typ domu: dla osób przewlekle psychicznie chorych.
Ponadto gościnna ludność, malownicze położenie i dogodne połączenie z Rabką, Zakopanem, Nowym Sączem, Szczawnicą i Krakowem zwiększają atrakcyjność wioski. Położenie"Cassina, que fluit de Snezna" - to pierwsze słowa na temat Kasiny Wielkiej, które możemy spotkać szperając w dokumentach z czasów Bolesława Śmiałego. Tak według oficjalnych zapisków z 1254 roku rozpoczyna się historia malowniczej miejscowości letniskowej rozproszonej na obszarze górnej części doliny potoku Kasinka, prawobrzeżnego dopływu Raby, należącej do Beskidu Wyspowego. Otaczają ją cztery wzniesienia: najwyższe Ćwilin (1070m) , Śnieżnica (1006m), Lubogoszcz (967m) i najmniejszy Dzielec (648m).