Urodził się 23 marca 1927 roku we wsi Słomka w rodzinie chłopskiej. W trzynastym roku życia został sierotą. Opiekę nad nim objęło starsze rodzeństwo, a jego zdolności artystyczne dostrzegł w nim architekt z Rabki - Rzepecki, który pomógł mu dostać się do szkoły plastycznej w Zakopanem, dzisiaj LO im Kenara. Następnie studiował na wydziale rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Po studiach początkowo przebywał w Warszawie, gdzie pracował przy odnowie zabytków, jednak dusza góralska i umiłowanie gór oraz swojej rodzinnej ziemi nie pozwoliły mu długo pozostawać w dużym mieście, gdzie czuł się bardzo zagubiony. W 1965 roku powrócił w swoje rodzinne strony. Za oszczędzone pieniądze kupił w Kasinie Wielkiej stare zabudowanie, gdzie po remoncie zamieszkał i urządził swoją pracownię. Tutaj tworzył i żył wierny wskazaniom Orkana, którego był wielkim orędownikiem. Przez jakiś czas był również kustoszem „Orkanówki”.
Zmarł 2 maja 2013r. w Szczyrzycu. Pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Kasinie Wielkiej.
Za swoją pracę, włożoną w budowę Pomnika Ułanów, zlokalizowanego na polanie „Mogiła” w Kasinie Wielkiej (pomnik poległych w Kasinie Wielkiej w 1939 r. żołnierzy 24 Pułku Ułanów) Stanisław Dobrowolski został nagrodzony MEDALEM OPIEKUNA MIEJSC NARODOWYCH oraz MEDALEM PAMIĄTKOWYM 24 PUŁKU UŁANÓW.
Za swoją działalność odznaczony medalem "Za zasługi dla Gminy Mszana Dolna" (2009r.)
Cała jego twórczość związana jest z ziemią zagórzańską, zarówno w formie, jak też treści. Artysta używał rodzimego surowca, jakim jest drewno, któremu czasem niewielkimi pociągnięciami dłuta nadawał odpowiedni kształt i charakter. Obecnie w jego domu mieści się galeria sztuki, gzdzie podziwiac można prace artysty.
Bibliografia: Folder z wystaw, materiały własne