z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznytransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnakoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawę„Wdrożenie Programu Ochrony Powietrza w Gminie Mszana Dolna”Małopolskie swietlice 2024Ogłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIZakup strojówjakości powietrzaEkointerwencja

Zdzisław Kościelniak


Zdzisław Kościelniak - rzeźbiarz ludowy

Urodził się 19 maja 1934 roku w Olszówce, jako syn Sebastiana, znanego szeroko działacza społecznego, przedwojennego posła, związanego z ruchem chłopskim Wincentego Witosa. 

Zainteresowanie sztuką wyniósł z rodzinnego domu. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnej wsi, w latach 1952 – 1953 uczęszczał do Zakopiańskiej Szkoły Sztuk Plastycznych im. A. Kenara, gdzie spotkał m. in. Władysława Hasiora.

Ożeniwszy się w Rabie Niżnej, osiadł tam i zajął się rzeźbą.

W pierwszym okresie twórczości zajmował się korzenioplastyką, zaspokajając gusta wielu kolekcjonerów z różnych miast Polski i dalekiego świata (USA, Francja). Również wszystkie eksponaty z jego wystawy korzenioplastyki w Izbie Rzemieślniczej w Krakowie poszybowały do Ameryki.

Potem jego domeną stały się rzeźby sakralnej. Dla kościoła w Czechowicach wyrzeźbił figury o. Maksymiliana Kolbego i pięciometrowej wysokości Chrystusa Ukrzyżowanego. Dziesięć rzeźb półtorametrowej wysokości przedstawiających różnych świętych przekazał do Włoch. Jego dziełem jest wystrój kościoła w Glisnem. W ołtarzu głównym znalazła się płaskorzeźba Ostatnia Wieczerza. Tam też umieścił wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej oraz postać Chrystusa Króla, mierzącego 4 metry wysokości. Wyrzeźbił stacje Drogi Krzyżowej dla kościołów w Dankowie k. Częstochowy i w Racławicach, a także Drogę Krzyżową dla nowego kościoła w Olszówce. Jego prace np. droga krzyżowa, ostatnia wieczerza, postacie świętych, można spotkać również w kościołach w Niedźwiedziu i Rabie Niżnej. Również w starym kościele w Rabce znajdują się jego rzeźby (m. in. postać Władysława Orkana).

Jest autorem największej na świecie rzeźby Chrystusa Frasobliwego (2,5 m.) oraz Beskidzkiego zbójnika o przydomku „Siarka”. Obydwie rzeźby znajdują się w Muzeum Gorczańskim.

Jego „warsztat” podpatrywał Jan Fudala.

Zmarł 17 września 2006 roku.

Źródło: „Księga Limanowian” Elżbieta Wojtas – Ciborska, Część I, Limanowa 2006; „Uśmiech Rabki” Katarzyna Siwiec, materiały własne.