VII Pielgrzymka Szkół im. św. Jana Pawła II do papieskiego sanktuarium
Dzieci, młodzież, nauczyciele, dyrektorzy już po raz siódmy wspólnie modlili się podczas Mszy św. w krakowskim Sanktuarium. Na początku Mszy św. kustosz Sanktuarium, ks. Tomasz Szopa, podzielił się z zebranymi refleksją, że to ogromna radość widzieć świątynię wypełnioną po brzegi ludźmi młodymi, ponieważ są oni zawsze znakiem nadziei dla Kościoła i Ojczyzny. Powitał również wszystkich uczestników Pielgrzymki i poprosił metropolitę krakowskiego o przewodniczenie Mszy św.
W homilii abp Marek Jędraszewski starał się zebranym w Sanktuarium dzieciom i młodzieży przybliżyć postać św. Jana Pawła II poprzez jego herb i zawołanie. Opisując ten pierwszy, zwrócił uwagę na to, że znajdują się w nim dwa elementy: krzyż, a pod jego poprzeczną belką litera M, wskazująca na Maryję. Do Matki Chrystusa nawiązuje też zawołanie Papieża Polaka „Totus Tuus” – „Cały Twój”. „Moi drodzy, nie zrozumie się historii Karola Wojtyły, Jana Pawła II bez jego szczególnego związania z Panem Jezusem i jego Przenajświętszą Matką. Związania, które w nim oczywiście dojrzewało. On sam do tego dorastał, ale to dojrzewanie do związania się z Panem Jezusem i Matką Najświętszą w jego przypadku zaczęło się bardzo wcześnie” – tłumaczył abp Marek Jędraszewski. Przywołał słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas inauguracji pontyfikatu, w których zwrócił się do wszystkich, by się nie lękali, ale otworzyli drzwi Chrystusowi, dlatego że jedynie Pan Jezus wie, co kryje się w człowieku.
Na zakończenie Przewodnicząca Stowarzyszenia Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej, Janina Flig, podziękowała metropolicie krakowskiemu za przewodniczenie Mszy św. i wygłoszone słowo.
Przed nabożeństwem uczniowie zwiedzili Muzeum Świętego Jana Pawła II Wielkiego, gdzie mogli jeszcze raz przypomnieć sobie najważniejsze informacje o życiu Karola Wojtyły, o Jego pontyfikacie, intelektualnej spuściźnie, która wpisuje się w dorobek kulturowy Polski i całego świata. Muzeum to przestrzeń obcowania z historią, pięknem i kulturą – to miejsce promowania tych wartości we współczesnych pokoleniach. Uczniowie podziwiali również piękną panoramę Krakowa z wieży widokowej. Podczas nabożeństwa w strojach regionalnych dumnie reprezentowali Szkoły w poczcie sztandarowym.
Jesteśmy dumni, że poprzez uczestnictwo w Pielgrzymce możemy budować żywy pomnik św. Jana Pawła II. Dzięki niej realizujemy ważne cele, jakimi są integracja uczniów, wspólne pogłębianie wiary oraz propagowanie nauczania świętego Jana Pawła II – podsumowują nauczyciele z papieskich szkół.
Maria Kurowska