Ku pamięci „Żołnierzom Wyklętym” i „Pannom Niezłomnym”
Tę niezwykle ciekawą i cenną lekcję historii, będącą świadectwem naszej pamięci o poległych rodakach, przygotowali gimnazjaliści pod kierunkiem Joanny Kubowicz i Urszuli Szyrszeń oraz Marcina Szołdrowskiego.
Zaprezentowany montaż słowno - muzyczny przypomniał kim byli „Żołnierze Wyklęci”, określani często mianem „Niezłomnych”. Przedstawiono ich działalność konspiracyjną - tworzenie tajnych, podziemnych organizacji, których celem był opór przeciw okupantom, obrona ludności cywilnej przed okrucieństwem Niemców i Rosjan oraz przygotowywanie się do walki, która miała przynieść upragnioną wolność. Jednocześnie zwrócono uwagę, że wielu z nich podejmując walkę o Wolną Polskę z okupantem sowieckim i reżimem komunistycznym, zapłaciło za wierność swoim ideałom niejednokrotnie cenę najwyższą – cenę życia. Inni z kolei żyli z piętnem – jak to określała komunistyczna propaganda – „bandytów” i „faszystów”.
Głównym założeniem było jednak znalezienie odpowiedzi na pytania: Czy młodzi ludzie żyjący w wolnej Polsce, w czasach pokoju, mogą się od nich czegoś nauczyć? Czy „Żołnierze Wyklęci” i „Panny Niezłomne” – mogą być dla nas wzorem? Przybliżone sylwetki m.in.: Witolda Pileckiego, Mieczysława Dziemieszkiewicza oraz Danuty Siedzikówny pozwoliły przyznać, że byłoby wspaniale, gdybyśmy tak, jak Inka potrafili „zachować się jak trzeba”, nie musieli żałować naszych decyzji i wstydzić się naszego postępowania. Gdybyśmy umieli, tak jak „Rój”, być prawdziwe wolni; abyśmy nie pozwolili na to, aby ktokolwiek nas zmuszał do postępowania wbrew sobie, wbrew temu w co wierzymy i co dla nas jest ważne. Byłoby dobrze, gdybyśmy tak, jak rotmistrz Pilecki potrafili poświęcić się dla dobra innych, umieli dostrzegać krzywdę drugiego człowieka i mężnie stawali w obronie pokrzywdzonych. Byłoby naprawdę bardzo dobrze, gdybyśmy byli tak odważni, wierni i dobrzy, jak „Żołnierze Wyklęci” i „Panny Niezłomne”.
Na zakończenie głos zabrała Wicedyrektor Krystyna Rutkowska -Topinek, która podziękowała wszystkim za przygotowanie uroczystości. Podkreśliła też jak niezwykle cenna była to lekcja historii. Zwróciła również uwagę na potrzebę pamięci o „Żołnierzach Wyklętych”, która powinna być wyrazem hołdu za ich męstwo, niezłomną postawę patriotyczną i przywiązanie do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny.
Małgorzata Łabuz