Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Szkole Podstawowej w Łętowem
3 maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś, na początku XXI wieku, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy autorytety, wysuwamy na plan pierwszy życie teraźniejszością.
Coraz trudniej jest przekonać młodych ludzi do pamiętania o przeszłości. Buntujemy się bowiem przeciwko pompatycznym i górnolotnym słowom. Nudzą nas uroczystości, akademie, rocznice i święta. Ale czy tak być powinno?! Przecież naród, który nie zna lub zapomina
o swojej przeszłości powoli ginie i nie zbuduje przyszłości.
Zatrzymajmy się więc na chwilę, aby rozważyć te trzy jakże ważne w naszej historii słowa, słowa które widniały na sztandarach, słowa, które zbudowały naszą przeszłość.”
Tak uczniowie naszej szkoły zachęcali swoich młodszych i starszych kolegów do obejrzenia akademii upamiętniającej rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 - go Maja.
Zaczęło się od zabawy, a skończyło na przypomnieniu kilku ważnych dat, wydarzeń i postaci
z bogatej historii naszego kraju.
Naszych uczniów bawiących się w wolny dzień odwiedził sam król Stanisław August Poniatowski, który zaprosił całą trójkę do wędrówki w XVIII wiek na obrady Sejmu.
„Przybyłem by was droga młodzieży zapoznać z historią uchwalenia Konstytucji 3 Maja, abyście bawiąc się dziś nie zapominali o wielkich reformatorskich dziełach waszych przodków”
… i tak oto nasi uczniowie odbyli niesamowitą podróż i uczestniczyli w obradach Sejmu. Byli również obecni podczas zaprzysiężenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą ustawą zasadniczą w Europie i drugą na świecie.
Król wytłumaczył naszym uczniom co uchwalono 3 Maja 1791 roku:
„Próbowaliśmy w Polsce wprowadzić monarchię konstytucyjną, dziedziczny tron, wzmocnić pozycję króla, stworzyć rząd. Znieśliśmy zmory polskiego ustroju szlacheckiego - liberum veto, wolną elekcję, wzięliśmy pod opiekę chłopów i przyznali prawa mieszczanom”.
Mamy nadzieję, że nasza akademia uświadomiła wszystkim jak ważna to była data i ile zmieniła w historii naszego kraju i w świadomości Polaków.
A 3 Maja 1791 roku stał się świętem wolności i radości.
Monika Zięba