z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


"Pszczoły naszą pasją"

12/12/2023, dodał: Monika Homa czytano: 1451 razy
Pod hasłem „Pszczoły naszą pasją!” w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej odbyła się konferencja pszczelarska. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko właściciele pasiek, ale też osoby zainteresowane smakowymi i leczniczymi walorami miodów wytwarzanych w naszym regionie.

 

 

Konferencję zorganizowało Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej działające w ramach Karpackiego Związku Pszczelarzy. Spotkanie prowadził Józef Bierowiec.

Organizatorzy przygotowali dla gości trzy prelekcje, degustację, a także cześć artystyczną. Podczas konferencji zasłużeni pszczelarze otrzymali brązowe odznaki honorowe. Prezes mszańskiego koła, Jarosław Skirliński, w swoim wystąpieniu przedstawił zarys historyczny pszczelarstwa.

Następnie Piotr Czernecki, który prowadzi Pasiekę Słoneczną w Nieściszowej, podzielił się z zebranymi swoim bogatym doświadczeniem. Omówił czynniki, które wpływają pozytywnie i negatywnie na rozwój pszczelarstwa. Do pozytywnych aspektów zaliczył m.in. mobilność – możliwości przewożenia uli na znaczne odległości. Jako negatywy wskazał sprowadzanie miodów gorszej jakości spoza Unii Europejskiej i sprzedawanie ich przez duże sieci handlowe. Zachęcał klientów do zakupu produktów bezpośrednio od pszczelarzy lub w specjalistycznych sklepach, gdzie jakość jest gwarantowana. Piotr Czernecki podkreślił także, że krystalizacja miodu jest naturalnym procesem i często jest błędnie interpretowana jako dowód na dodawanie cukru. W swojej prelekcji opisał także lecznicze walory miodów i innych produktów pszczelich. Apiterapia zyskuje coraz większe uznanie ze względu na naturalność i skuteczność. Pozytywne działanie na ludzki organizm ma także powietrze z ula, a ukojenie niesie bzyczenie pszczół.

Ostatnią prelegentką była Maria Wnęk – pszczelarka, artystka i założycielka zespołu regionalnego „Zielony Jawor” z Krempach. Opowiedziała o swojej przygodzie z pszczołami, zaprezentowała zebranym obrazy i rękodzieło. Szczególne wrażenie wywarły niezwykłe malowane ule. Maria Wnęk przedstawiła także charakterystyczne cechy kultury spiskiej. Omówiła strój regionalny, a także tańce. Zebrani obejrzeli m.in. walczyk i czardasz w wykonaniu przedstawicieli zespołu „Zielony Jawor”, a chętni mogli spróbować swoich sił podczas malowania ula.

Głos zabrali także wójtowie gmin Mszana Dolna i Niedźwiedź. Bolesław Żaba i Rafał Rusnak wyrazili uznanie dla pracy pszczelarzy i ich wkładu w budowanie wizerunku regionu.

Organizację konferencji wsparły: Karpacki Związek Pszczelarzy w Nowym Sączu, Nadleśnictwo Limanowa, zagórzańskie samorządy, Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego, firmy „Elektro” Krzysztofa Potaczka, „Dobre jedzonko” Danuty Perz oraz „Drewniane cuda z Kasinki”.

 

 

Red./fot. Monika Antosz-Grodzicka

Telewizja Internetowa TV28