z ostatniej chwili
Uwaga! Przypominamy, że od dnia 28 lipca 2025 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Śladami Karola Wojtyły – XXI Gorczańskie Spotkanie w Lubomierzu‑Rzekach

16/06/2026, dodał: Ewelina Dziedzina czytano: 372 razy
W niedzielę, 14 czerwca 2026 roku, przy starej kaplicy „Na Ogrodach” w Lubomierzu Rzekach odbyło się XXI Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II.

To wyjątkowe miejsce, w którym w latach 70. XX wieku, w szałasie nazwanym później „Papieżówką”, przyszły papież spędził około dwóch tygodni, przygotowując się do pracy Kongresu Eucharystycznego w Stanach Zjednoczonych, dokąd udał się jako delegat Episkopatu Polski. Dziś pozostaje ono jednym z najważniejszych punktów duchowej mapy Gorców.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13:00 złożeniem wiązanek przy „Papieżówce” przez przedstawicieli Starostwa Powiatowego w Limanowej, Urzędu Gminy Mszana Dolna, Urzędu Gminy Szczawa, szkół oraz organizacji działających na terenie obu gmin. Następnie uczestnicy zgromadzili się na Mszy Świętej koncelebrowanej, która rozpoczęła się o godzinie 14:00. Przewodniczył jej o. Marek Kustroń, a w koncelebrze uczestniczyli: ksiądz doktor Stanisław Kowalik – kapelan Głównego Związku Podhalan w Polsce, który wygłosił również słowo Boże, ksiądz Jan Zając, ojciec Marek Stachowicz oraz ojciec Marek Dubanik. Podczas liturgii modlono się przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II za wszystkich wędrujących Szlakami Papieskimi, aby na łonie natury odnajdywali działanie Stwórcy. Oprawę liturgiczną zapewnili Związek Podhalan Oddział Górali Zagórzańskich w Lubomierzu oraz zespół Smycki spod Kudłonia. Po zakończeniu Eucharystii uczestnicy wspólnie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. 

Po modlitwie rozpoczęła się część artystyczna pod hasłem „Wielkiemu Polakowi – św. Janowi Pawłowi II”. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubomierzu zaprezentowali inscenizację przygotowaną pod opieką Anny Kuczaj i Katarzyny Kuczaj, a oprawę muzyczną zapewnił zespół Smycki spod Kudłonia pod batutą Magdaleny Pajdzik. Występy młodych artystów były wyrazem wdzięczności za wartości i dziedzictwo pozostawione przez św. Jana Pawła II, a publiczność z uznaniem przyjęła ich zaangażowanie i piękne wykonania.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa, organizacji społecznych oraz mieszkańcy regionu. Obecni byli m.in. Wójt Gminy Mszana Dolna Mirosław Cichorz, Wójt Gminy Szczawa Janusz Opyd oraz Wicestarosta Limanowski Ewa Filipiak. Wśród gości znaleźli się również: Monika Marszalik – skarbnik Gminy Mszana Dolna, Dyrektor Gminnego Centrum Kulturowego i Biblioteki Publicznej w Szczawie Iwona Kuzak‑Stachowicz, Radny Gminy Szczawa Mateusz Zięba, przedstawiciele Głównego Związku Podhalan w Polsce – Julian Kowalczyk, Janina i Andrzej Napora oraz Piotr Gąsienica, a także dyrekcje szkół: SP nr 1 w Lubomierzu – Jadwiga Baran‑Stożek, SP nr 2 w Lubomierzu – Maria Bożek, radni Gminy Mszana Dolna – Jan Chorągwicki, przewodniczący Rady Gminy, oraz Jan Wojciarczyk, sołtys wsi Lubomierz Józef Nieckula, a także liczne poczty sztandarowe Związku Podhalan, OSP i szkół z Lubomierza i Szczawy.

Organizatorzy skierowali szczególne podziękowania do wszystkich, którzy przyczynili się do przygotowania wydarzenia. Wyrazy wdzięczności przekazano Związkowi Podhalan za przygotowanie tradycyjnej kiełbasy z ogniska i poczęstunku, rodzinom Niedojadów i Złydachów za udostępnienie terenu pod uroczystość, a także duchownym, dyrekcjom szkół, radnym, sołectwu oraz mieszkańcom Lubomierza za zaangażowanie i współtworzenie tego wyjątkowego spotkania.

XXI Gorczańskie Spotkanie z Janem Pawłem II ponownie stało się wydarzeniem łączącym pokolenia, tradycję i duchowość. W miejscu, gdzie Karol Wojtyła odnajdywał ciszę i siłę do pracy, dziś mieszkańcy i goście regionu spotykają się, by wspólnie pielęgnować pamięć o świętym papieżu i kontynuować jego dziedzictwo. To spotkanie, pełne modlitwy, refleksji i wspólnoty, na nowo potwierdziło, jak ważne jest to miejsce dla lokalnej społeczności i jak silnie zakorzeniona jest tu pamięć o Janie Pawle II.

Poczty sztandarowe, które wzięły udział w uroczystości:

  1. Oddział Ochotnica Górna
  2. Oddział Ochotnica Dolna
  3. Oddział Obidza
  4. Oddział Łącko
  5. Oddział Słopnice
  6. Oddział Kamienica
  7. Oddział Tylmanowa
  8. Oddział Niedźwiedź
  9. Delegacja Oddziału Szczawa
  10. Oddział Lubomierz
  11. Poczet sztandarowy OSP w Szczawie
  12. OSP Lubomierz
  13. SP nr 1 w Lubomierzu
  14. SP nr 2 w Lubomierzu

Pomimo deszczowej pogody, która towarzyszyła nam tamtego dnia, dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami podczas XXI Gorczańskiego Spotkania z Janem Pawłem II. Do zobaczenia za rok - ponownie w tym wyjątkowym miejscu, które tak mocno łączy nas wszystkich.

 

Organizatorzy