z ostatniej chwili
Uwaga! Przypominamy, że od dnia 28 lipca 2025 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką w Urzędzie Gminy Mszana Dolna. UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Tradycja - rzecz święta!

15/06/2026, dodał: Magda Polańska czytano: 254 razy
Dbamy o zachowanie tej wiekowej, przekazywanej przez kolejne pokolenia, ale też tej, którą sami tworzymy. I jedną i drugą łączymy pięknie podczas odpustów w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjno - Rekreacyjnym na Śnieżnicy.

Przychodzą tam odświętnie ubrani (jak na odpust przystało) Zagórzanie i czynnie włączają się w celebrację uroczystości. Przychodzą też nasi użytkownicy Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny aby pod charakterystycznymi, białymi namiotami, zapewnić odpustowe kramy, na których próżno szukać wschodniej, masowej produkcji. Są tam same nasze perełki - zagórzańskie produkty lokalne! Nie inaczej było i w pochmurną niedzielę, 14 czerwca b.r.  Wśród tych, którzy zobowiązali się uświetnić odpustową sumę byli przedstawiciele Doliny Mszanki (dbający o muzyczny aspekt wydarzenia), członkowie społeczności Kasiny Wielkiej z sołtysem na czele (niosący relikwiarze i feretrony) - wypatrzyliśmy również naszego dziedzinnego kuśnierza - Rafała Nowaka - oraz członków Zespołu Kasiniane - Zagórzanie (wszyscy oni to mieszkańcy Gminy Mszana Dolna), a także Zagórzan z Miasta Mszana Dolna. Na stoisku Zagórzańskich Dziedzin było smacznie - jak zwykle kolejki ustawiały się do Moniki Kubik, która nęciła wszystkich swoimi Gorczańskimi serami podpuszczkowymi; było też koronkowo i kolorowo - to domena Zosi Piętoń oraz wesoło i cudnie - o to zadbał już Paweł Widzisz vel Drewniane cuda z Kasinki. Oczywiście ciężar organizacji całego wydarzenia spoczął na barkach kolejnego z użytkowników Znaku Marki - ks. Dariusza Czapnika, dyrektora Ośrodka oraz Eweliny Jurkowskiej, kierowniczki tego miejsca. Wszystko, jak zwykle zresztą, poszło bez zarzutu, z właściwą dla tego miejsca atmosferą. A nas ucieszył fakt obecności Wojciecha Winkela, sympatyka zagórzańskiej marki lokalnej, członka Kapituły Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny oraz Agnieszki Józefiak - Lewandowskiej, reprezentującej Miasto Mszana Dolna, która zajęła się zbieraniem głosów na nasze markowe zadanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego.

Kolejna okazja do spotkania się z Zagórzanami będzie znowu Kasinie Wielkiej - już dzisiaj zapraszamy Was na Zagórzańską Mszę św., 28.06.26 r., o godz. 14:00 a bezpośrednio po niej na III Zagórzański Festiwal Folkloru i Tradycji (na plac przy starej plebanii). Na festiwalowej scenie tym razem zaprezentują się orkiestry dęte. Będą też warsztaty, dobre jedzenie i kiermasz produktów lokalnych a także możliwość zwiedzania XVII wiecznego kościółka p.w. św. Marii Magdaleny z przewodnikiem!

Emocje, które nam towarzyszyły podczas odpustu na Śnieżnicy uchwyciliśmy w naszej kamerce i opublikowaliśmy w króciutkim filmiku. Zapraszamy do obejrzenia: tutaj

Magda Polańska