Tradycja - rzecz święta!
Przychodzą tam odświętnie ubrani (jak na odpust przystało) Zagórzanie i czynnie włączają się w celebrację uroczystości. Przychodzą też nasi użytkownicy Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny aby pod charakterystycznymi, białymi namiotami, zapewnić odpustowe kramy, na których próżno szukać wschodniej, masowej produkcji. Są tam same nasze perełki - zagórzańskie produkty lokalne! Nie inaczej było i w pochmurną niedzielę, 14 czerwca b.r. Wśród tych, którzy zobowiązali się uświetnić odpustową sumę byli przedstawiciele Doliny Mszanki (dbający o muzyczny aspekt wydarzenia), członkowie społeczności Kasiny Wielkiej z sołtysem na czele (niosący relikwiarze i feretrony) - wypatrzyliśmy również naszego dziedzinnego kuśnierza - Rafała Nowaka - oraz członków Zespołu Kasiniane - Zagórzanie (wszyscy oni to mieszkańcy Gminy Mszana Dolna), a także Zagórzan z Miasta Mszana Dolna. Na stoisku Zagórzańskich Dziedzin było smacznie - jak zwykle kolejki ustawiały się do Moniki Kubik, która nęciła wszystkich swoimi Gorczańskimi serami podpuszczkowymi; było też koronkowo i kolorowo - to domena Zosi Piętoń oraz wesoło i cudnie - o to zadbał już Paweł Widzisz vel Drewniane cuda z Kasinki. Oczywiście ciężar organizacji całego wydarzenia spoczął na barkach kolejnego z użytkowników Znaku Marki - ks. Dariusza Czapnika, dyrektora Ośrodka oraz Eweliny Jurkowskiej, kierowniczki tego miejsca. Wszystko, jak zwykle zresztą, poszło bez zarzutu, z właściwą dla tego miejsca atmosferą. A nas ucieszył fakt obecności Wojciecha Winkela, sympatyka zagórzańskiej marki lokalnej, członka Kapituły Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny oraz Agnieszki Józefiak - Lewandowskiej, reprezentującej Miasto Mszana Dolna, która zajęła się zbieraniem głosów na nasze markowe zadanie w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Województwa Małopolskiego.
Kolejna okazja do spotkania się z Zagórzanami będzie znowu Kasinie Wielkiej - już dzisiaj zapraszamy Was na Zagórzańską Mszę św., 28.06.26 r., o godz. 14:00 a bezpośrednio po niej na III Zagórzański Festiwal Folkloru i Tradycji (na plac przy starej plebanii). Na festiwalowej scenie tym razem zaprezentują się orkiestry dęte. Będą też warsztaty, dobre jedzenie i kiermasz produktów lokalnych a także możliwość zwiedzania XVII wiecznego kościółka p.w. św. Marii Magdaleny z przewodnikiem!
Emocje, które nam towarzyszyły podczas odpustu na Śnieżnicy uchwyciliśmy w naszej kamerce i opublikowaliśmy w króciutkim filmiku. Zapraszamy do obejrzenia: tutaj
Magda Polańska

















































